Warsztaty podnoszące kompetencje cyfrowe

Materiały do warsztatów komputerowych grupy samokształcenia Inter-Media E+ prowadzonych w ramach projektu Erasmus+Rozwój kompetencji – motorem zmiany„. Wszystkie zgromadzone tu materiały mają charakter edukacyjny i zostały przygotowane, by pomóc w zdobywaniu nowych umiejętności.

SEZON I

Prezentacja nr 1 - O ochronie danych osobowych i optymalizacji smartfonów - 30.01.2017
Prezentacja nr 2 - Aplikacje zbędne, przydatne oraz inne porady - 06.02.2017
Prezentacja nr 3 - Śmieci w sieci, czyli jak się nie dać w Internecie - 13.02.2017
Prezentacja nr 4 - Bezpieczne zakupy w Internecie - 20.02.2017
Prezentacja nr 5 - Przydatne aplikacje, programy i strony WWW - 27.02.2017
Prezentacja nr 6 - WhatsApp, czyli alternatywna komunikacja - 06.03.2017
Prezentacja nr 7 - Google, czyli wiele w jednym cz. 1/3 - 20.03.2017
Prezentacja nr 8 - Google, czyli wiele w jednym cz. 2/3 - 27.03.2017 i powtórka 03.04.2017
Prezentacja nr 9 - Google, czyli wiele w jednym cz. 3/3 - 08.05.2017
Prezentacja nr 10 - Marketingowe hokus-pokus - 15.05.2017
Prezentacja nr 11 - Komputerowe wojny - 22.05.2017
Prezentacja nr 12 - Nasze cyfrowe bezpieczeństwo - 29.05.2017
Prezentacja nr 13 - Cyberzagrożenia, problem wirtualny czy realny? - 02.10.2017
Prezentacja nr 14 - Informacja i komunikacja - 09.10.2017
Prezentacja nr 15 - Zakupy, rezerwacje, zamówienia - jak to robić? - 06.11.2017
Prezentacja nr 16 - Fotografia cyfrowa, czyli robimy zdjęcia smartfonem - 13.11.2017
Prezentacja nr 17 - Smartfony – funkcje, aplikacje, oszczędzanie baterii i bezpieczeństwo - 20.11.2017
Prezentacja nr 18 - Nasze cyfrowe bezpieczeństwo - powtórka - 04.12.2017

SEZON II

Prezentacja nr 19 - Czy złapałem wirusa? - 04.02.2018
Prezentacja nr 20 - Porządkujemy Windows - 12.02.2018
Prezentacja nr 21 - Oszczędzanie energii - 19.02.2018
Prezentacja nr 22 - Nowe biletomaty MPK Wrocław - 26.02.2018

21 komentarze do “Warsztaty podnoszące kompetencje cyfrowe

    • Przy każdym zdjęciu przesłanym przez pocztę jest przycisk/napis „Pobierz” lub strzałka skierowana w dół, po naciśnięciu pojawi się okienko pobierania, w którym trzeba wskazać miejsce zapisu (na komputerze). Jeśli chodzi o dysk Google to obok zdjęcia jest logo dysku Google (trójkąt). Po jego naciśnięciu zdjęcie automatycznie trafi do głównego katalogu na naszym dysku Google. Potem można pobrane pliki uporządkować.

    • Poczta standardowo ma ograniczenie wielkości do 25MB i tego nie ominiemy. Pozwala nam to na wysłanie od jednego do kilkunastu zdjęć. W zależności od ich wielkości i jakości. Można spróbować spakować zdjęcia do archiwum ZIP lub RAR, co pozwoli nam na przesłanie jednego może dwóch zdjęć więcej. Można zmniejszyć rozdzielczość fotografii (kosztem ich jakości) i to pozwoli na przesłanie kolejnych kilku zdjęć więcej.

    • Najlepiej podłączyć aparat do komputera za pomocą dołączonego kabla (powinien być w zestawie) i po wgraniu wymaganego oprogramowania można zgrać zdjęcia na komputer (np. na Pulpit), a potem już zwykłe kopiuj/wklej by przenieść je na pendrive. Prościej można to zrobić wyjmując kartę pamięci z aparatu i wkładając ją do komputera. Wtedy kopiowanie zdjęć odbywa się na zasadzie w folderu do folderu.

  • Chcę pogłębić wiedzę na temat konfiguracji Facebooka, poznać ciekawe strony www i mieć możliwość poćwiczenia oraz oczekuję ciekawych propozycji

    • Nie mam konta na Facebooku i nie przepadam za mediami społecznościowymi. Dlatego też nie chcę prowadzić zajęć na temat, o którym nie wiem dostatecznie dużo. Jeśli będę potrafił to odpowiem na jakieś pytania, ale znam Facebook tylko na tyle na ile potrzebuje np. w pracy. Co do ciekawych stron to na pewno się jeszcze parę propozycji pojawi.

    • Konrad, bardzo dziękuję już za nową propozycję tj.Prezentacja nr 6 – WhatsApp.
      Chyba czytasz w moich myślach.

      • Mam nadzieję, że opowiem o programie WhatsApp na tyle wyczerpująco, by nie było już wątpliwości jak i do czego można go używać.

  • Konrad, żeby mieć jakiekolwiek niepewności i potrzeby , to trzeba mieć wiedzę trochę więcej niż podstawowa.Ja
    zatrzymałam się nagimnazjum, więc każda wiedza jest dla mnie nowością i pożyteczna.
    Pozdrawiam

    • Dysk zewnętrzny to w dużym uproszczeniu to samo, co pendrive. Podłącza się go do komputera w taki sam sposób i można z niego korzystać jako pendrive lub jako dodatkowy dysk. Różni się od pendrive tylko tym, że ma wielokrotnie większą pojemność i minimalnie wolniejszy zapis danych. Polecam zgrać tam zdjęcia, filmy i muzykę, co odciąży komputer.

    • Tak jest taka możliwość i to na wiele sposobów. Można przesłać je mailem jako załącznik. Można wysłać bezprzewodowo poprzez Bluetooth, można też podłączyć telefon kablem do komputera i zgrać jak z pendrive (czasem wymaga zainstalowania dodatkowego oprogramowania). Jak to zrobić opisałem już w jednym z powyższych pytań.

    • Pogram antywirusowy to podstawa, może być darmowy Essential Security / Defender / AVG / Avast lub płatny – jeśli nas stać. Do tego pamiętamy, że pendrive przed otwarciem skanujemy, to samo robimy z płytami z nieznanych źródeł. Nie otwieramy poczty, anie załączników jeśli nie znamy adresata. Nie wchodzimy na podejrzane strony i pamiętamy, że niczego nie musimy klikać już i teraz. Jeśli widzimy odliczanie i komunikat: „Zainstaluj ten program, bo jeśli nie to twój komputer przestanie działać w ciągu 60 sekund” to z pewnością mamy do czynienia z oszustwem. Kłopoty będziemy mieli dopiero po kliknięciu. Nic samo nam na komputer nie wejdzie – my musimy to wpuścić i pamiętajmy o tym.

  • Brakuje mi prezentacji nr 17 a temat bardzo ciekawy i przydatny. Kiedy mam jakiś problem to sięgam do warsztatów. Nie ma jednak lekarstwa na wszystko. Znowu aktualizacja odłączyła mi Wi – Fi.

    • Problemem nie jest aktualizacja, tylko sposób w jaki system nadpisuje pliki, co powoduje reset ustawień i konieczność ich ręcznego przywrócenia. Żeby problem się nie powtarzał proponuje nie aktualizować Windows automatycznie tylko ręcznie. Co pozwoli na wykluczenie z aktualizacji sterowników do karty sieciowej.

      • Dziękuję , ja sama nic nie aktualizuję tylko po włączeniu / wyłączeniu komputera sam mnie informuje żeby nie zamykać komputera bo będzie pobierał aktualizację . Wiem że nie umiem rozmawiać z urządzeniem ( ha ha ).
        Po Nowym roku czyli dopiero 17 stycznia bo sektor jest nieczynny , jak się spotkamy to poproszę Cię o pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *