Kulturalni E+ spotkanie nr 42 – 15.10.2017

W KINIE NOWE HORYZONTY do dnia 5 października trwał Festiwal filmowy „Si Seńor”- w ramach którego obejrzeliśmy przedpremierowe pokazy. Nas zachwyciły dwa z nich:

Film: Maudie (2016)
Reżyser: Aisling Walsh
Gatunek: romans

Maudie” – to wzruszająca opowieść oparta na życiu malarki Maud Lewis (1903- 1970), obecnie uważanej za jedną z największych kanadyjskich artystek ludowych. Trudno nie wzruszyć się, oglądając ten film, że osoba, którą los tak okrutnie doświadczył, dostrzega piękno i potrafi się cieszyć z małych rzeczy.

Film: Twój Vincent (2017)
Reżyser: Dorota Kobiela, Hugh Welchman
Gatunek: animacja, dramat kryminał

Twój Vincent” („Loving Vincent”) to pierwszy w świecie animowany pełnometrażowy film, który powstał dzięki ręcznie malowanym płótnom, przez międzynarodową grupę artystów malarzy (125). Ta znakomicie wymyślona opowieść to koprodukcja polsko- brytyjska, wyreżyserowana przez Dorotę Kobiele i Hugh Welchmana.

Film ten stopniowo odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty Vincenta van Gogh-a, w którym tłem są animacje jego obrazów.

 

Film: Powiernik królowej (2017)
Reżyser: Stephen Frears
Gatunek: biograficzny, dramat

11 października wróciliśmy już do naszego cyklu – Nowe Horyzonty dla Seniora i obejrzeliśmy film pt. „Powiernik królowej” reż. Stephen Frears, pr. USA, Wielka Brytania- 2017r.W roli Królowej Wiktorii występuje Judi Dench.

Jest to historia przyjaźni, jaka łączyła brytyjską Królową Wiktorię z Abdulem Karimem, indyjskim muzułmaninem. Oparta na faktach opowieść poszerza nam wiedzę na temat życia Wiktorii ukazując liczne jej słabości i wprowadza w świat etykiety i niezwykłej przyjaźni, która była źródłem plotek i niepokoju na brytyjskim dworze. Poruszająca, niepozbawiona humoru opowieść o najsłynniejszej rodzinie panującej w Europie.

Film ten ukazuje nam, że starość dopada każdego bez wyjątku, że w tej starości bywamy samotni, niezrozumiani, ale najważniejsze abyśmy podążali za własnym głosem serca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *