Kulturalni E+ spotkanie nr 32 – 05.04.2017

Film: Amy (2015)
Reżyser: Asif Kapadia

Gatunek: biograficzny, dokumentalny, muzyczny

Film “Amy”przedstawia prawdziwą historię życia i twórczości, wybitnej, wrażliwej osoby jaką była Amy Winehouse. Jej losy potoczyły się tragicznie. Od dzieciństwa przeżywała rozstanie rodziców, które wpłynęło na jej dalsze życie. Była dziewczyną obdarzoną wyjątkowym głosem, w rekordowo krótkim czasie osiągnęła szczyty sławy. Autorka takich przebojów jak: Rehab czy Back to Black. W filmie dokumentalnym wykorzystano wypowiedzi najbliższych osób z otoczenia wokalistki, takich jak: jej ojciec – Mitch, były manager- Nick Shymański czy były mąż – Blake Fiedler.

Pokazane zostały materiały z prywatnych filmów z dzieciństwa artystki oraz proces tworzenia utworów na jej obie płyty. Przez prawie cały film widzimy Amy jako radosną, pogodną nastolatkę, tworzącą muzykę, którą kocha. W wywiadach, jak sama wyznała, nigdy nie marzyła być międzynarodową gwiazdą, ale chciała osiągnąć sukces jako wokalistka jazzowa. Wielki sukces przyszedł niespodziewanie po wydaniu singla “Rehab”, który zapewnił jej najważniejsze nagrody muzyczne, ze statuetką Grammy na czele, a także liczne koncerty, występy w programach telewizyjnych oraz wielkie zainteresowanie paparazzich, śledzących każdy jej krok. Miłość do Blake’a Fiedlera doprowadziła do uzależnienia od heroiny oraz alkoholizmu, dodatkowo presja niechcianej popularności oraz chęć wykorzystania sławy przez jej ojca i męża.

Zniechęcili oni Amy do poddania się terapii odwykowej, a potem wykorzystywali tę sytuację dla większego zainteresowania mediów jej osobą. Pokazany został także koncert w Belgradzie, gdzie artystka ledwo stała na własnych nogach, nie mogąc wydusić z siebie ani jednego słowa, oglądając tą scenę było mi bardzo przykro patrzeć, jak ona cierpi. Była kruchą, wrażliwą osobą, ogromnie podatną na wpływ osób, które kochała. Nie potrafili w porę jej pomóc. Szkoda takich artystów, jak Amy Winehouse, która odeszła w tak młodym wieku.

Fantastyczny dokument, a zarazem przygnębiająca historia wspaniałej wokalistki o niepowtarzalnym głosie. To nie jest film łatwy, ale zdecydowanie warto go obejrzeć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *