Kulturalni E+ spotkanie nr 23 – 01.02.2017

Film: Tancerka (2016)
Reżyser:
Stéphanie Di Giusto
Gatunek: biograficzny, dramat, muzyczny

Film „Tancerka” to historia mało znanej tancerki LOIE FULLER. Amerykanki, która na przełomie XIX i XX wieku zdobyła wielką popularność występami w Operze Paryskiej. LOIE FULLER to tancerka, która wykonywała tańce według własnych pomysłów. Film bardzo dokładnie przedstawia nam technikę tego tańca. Dźwigając całe zwoje materiału na przedłużających ręce drążkach, stworzyła nowy gatunek tańca zwany serpentynowy. Efekt był oszałamiający, gdyż tancerka zamieniała się w tym tańcu w motyla, ptaka, płomień lub żywy kwiat.

Jej występy były też triumfem nowoczesnej techniki, pionierskiej scenografii tworzonej przy pomocy zmiennych kolorowych świateł. Ten film to obraz osoby, której nic nie jest w stanie powstrzymać w bezustannym dążeniu do perfekcji. Ani kontuzje, ani wysiłek fizyczny czy szkodliwy blask świateł, nie były w stanie przerwać jej dalszych występów.

Sceny tańca w tym filmie są najważniejsze i najpiękniejsze. Film ukazał nam również początek i koniec kariery tancerki – LOIE FULLER. Kresem jej kariery było spotkanie z inną wielką amerykańską tancerką, młodziutką Isadorą Duncan. Na ekranie widzimy melodramatyczny ich związek i rozstanie (obie były biseksualne).

Ta historia przypomina mi piękny film „Czarny Łabędź”, w którym baletnica Nina zagrana przez Natalie Portman, traci całkowicie kontakt z rzeczywistością dążąc do doskonałości.

Kariera – piękna chwila, ale nie zapominajmy o tym, że trwa krótko.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *