Kulturalni E+ spotkanie nr 39 – 24.05.2017

Film: Kot Bob i ja (2016)
Reżyser: Roger Spottiswoode
Gatunek: biograficzny, dramat, komedia

Film ten to niezwykła historia, uzależnionego od narkotyków ulicznego grajka, który po spotkaniu kota podejmuje kolejną próbę wyjścia z nałogu.

Historia Jamesa i Boba wydawałoby się, że to taka bajka dla dorosłych, gdyby nie zdarzyła się naprawdę. Spotkanie kota, który zjawił się w jego mieszkaniu, uświadomiło chłopakowi, że aby wydobyć się z kłopotów, niekoniecznie cała uwagę należy skupiać na sobie. Kot przybłęda towarzyszy Jamesowi wszędzie, siedząc mu na ramieniu. Przyciąga uwagę przechodniów, pozwalając zbierać chłopakowi większe sumy za jego granie.

Kot Bob jest bardzo zaangażowany w swoją pracę „maskotki”. Obcy ludzie zaczynają odnosić się do ulicznego grajka w bardziej przychylny sposób. Dzięki siedzącemu na ramionach kotu dostrzegają jego człowieczeństwo i godność. Kwestie jakie porusza ten film to uzależnienie od heroiny, bezdomność ,śmierć po przedawkowaniu, proces niezwykłej przemiany człowieka, który rozpoczyna terapię wyjścia z nałogu i poprawę relacji z ludźmi.

James Bowen i Bob stali się rozpoznawalnymi postaciami londyńskiego krajobrazu, kiedy to na YouTube-ie zamieszczony został filmik przedstawiający ulicznego grajka, któremu towarzyszy zawsze kot.

Dzięki tej medialnej sławie Jamesowi zaproponowano napisanie książki, na podstawie której powstał ten film. Ta historia wydarzyła się naprawdę, a to co oglądamy na ekranie tylko w nieznacznym stopniu zostało podrasowane na potrzeby filmu.

James Bowen wyszedł z nałogu i jest bestsellerowym autorem książek.
W Wielkiej Brytanii razem z kotem Bobem uchodzą za celebrytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *