Kulturalni E+ spotkanie nr 34 – 19.04.2017

Film: Peter Sellers – Życie & Śmierć (2004)
Reżyser: Stephen Hopkins

Gatunek: biograficzny, dramat

„Życie i śmierć Petera Sellersa” to film biograficzny, który przedstawia historię życia mistrza aktorskiego kamuflażu. Większość widzów zna Petera Sellersa głównie z roli inspektora Jacquesa Clouseau z kultowej serii filmów o „Różowej Panterze”. W jego postać wciela się doskonały Geoffrey Rush, którego poznajemy jako błyskotliwego, dubbingującego aktora radia BBC w Londynie, marzącego o wielkiej karierze filmowej, najlepiej w Hollywood. Grając u boku Sophii Loren, zdobywa nagrodę brytyjskiego przemysłu filmowego i staje się popularny.

Peter Sellers jest człowiekiem, który pozostaje pod wpływem silnej osobowości matki, która mobilizuje go do walczenia o własną sławę, nawet kosztem rodziny. W życiu prywatnym stale odgrywa role komediowe, wciela się w przeróżne kreacje aktorskie, co doprowadza jego liczne żony do szału. Często pada wobec niego zarzut, że zachowuje się, jak rozwydrzony dzieciak, a nie prawdziwy mężczyzna. W filmie przedstawiono zaledwie dwa jego małżeństwa z pośród czterech oraz zabawną fascynację osobą Sofii Loren. Niewątpliwie Peter walczy z depresją i osamotnieniem, znajdując ukojenie wśród pięknych kobiet oraz prywatnego astrologa Maurice’a Woodruffa (Stephen Fry). Ten przepowiada mu liczne romanse oraz steruje niejako karierą filmową, dostaje bowiem pieniądze od reżyserów, chcących nawiązać współpracę z P. Sellersem. Film nakręcony jest w konwencji lat 50 i 60. Odtwórca głównej roli (Geoffrey Rush) znakomicie przedstawił galerię ról Petera Sellersa, który w każdym momencie mógł stać się każdym. Wątki zawodowe przeplatają się tu z osobistymi, dając widzowi próbę portretu Sellersa jako artysty i zwykłego człowieka.

Ocena jego życia jest pozostawiona widzowi, postać jest na tyle kontrowersyjna, że wzbudza skrajne emocje. Za każdym razem stykamy się z maskami Sellersa i nie wiemy, która z nich jest prawdziwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *