Kulturalni E+ spotkanie nr 31 – 29.03.2017

Film: Ostatnie tango (2015)
Reżyser: German Kral

Gatunek: dokumentalny, muzyczny

Film „Ostatnie Tango” jest niezwykłą opowieścią o miłości i namiętności najsłynniejszej pary tanga argentyńskiego: Marii Nieves Regi i Juana Carlosa Copesa. Jest to dokument składający się z rozmów z naszymi bohaterami. Dziś 80 letnia Maria i 83 letni Juan opowiadają o swoim spotkaniu w klubie w Buenos Aires, gdzie młodzież z biednych rodzin przychodziła tańczyć tango. Tam się poznali, tam narodziła się ich miłość do tańca i do siebie.

Po pewnym czasie zaczęli tańczyć zawodowo. Byli parą nie tylko na parkiecie, ale też przez pewien czas byli formalnym małżeństwem. Występowali razem przez pół wieku, rozpowszechniając argentyński taniec na całym świecie. Tańczyli w latach 80. na Broadway’u, odnosząc wielki sukces i stali się żywą legendą tego tańca. Gdy patrzy się na ich długoletni związek widać, że Maria wydawała się znacznie bardziej zaangażowana. Początkowo taniec był dla niej pretekstem, aby mogła się spotkać z ukochanym. Carlos odwrotnie, traktował tango jako szansę zrobienia kariery, do której utalentowana partnerka była potrzebna. Powiedział później: „Ja nie należałem do niej, to ona należała do mnie”.

Maria szczerze mówi o nierówności w relacji, o podporządkowaniu się jemu. Jest ofiarą miłości, ale też wybranką, bo miała szansę ją przeżyć. Po rozstaniu, nadal ze sobą tańczyli tango. W tańcu tym liczy się bowiem, nie tylko to, co widać, czyli technika, kroki, ale również to, co się dzieje pomiędzy tancerzami. Do ostatecznego, wymuszonego rozstania doszło przez drugą żonę Carlosa. Dała mu ultimatum: „albo ja, albo ona”. Przepiękny i pełen mądrości dokument, ukazujący wspaniały taniec Marii i Carlosa oraz żal za minionym czasem jest godny polecenia. Ten film zainteresuje każdego, nie tylko miłośnika tanga, ale pozostanie u widza długo w pamięci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *