Kulturalni E+ spotkanie nr 30 – 22.03.2017

Film: Toni Erdmann (2016)
Reżyser: Maren Ade

Gatunek: komedia

Dzisiaj obejrzałyśmy najgłośniejszy w tym sezonie film „Toni Erdmann” reż. Maren Ade, Niemcy- komedia. Kinowy fenomen, obsypany pięcioma nagrodami, Zwycięzca Europejskich Nagród Filmowych- Film Roku 2016. To film nietuzinkowy, zaskakujący, łączący humor z melancholią, śmiech z intelektualnym wyzwaniem.

Te skomplikowane relacje pomiędzy dwoma pokoleniami, to zabawna historia o córce i dość ekscentrycznym ojcu jest nie tyle zabawna, co prawdziwa i wzruszająca. Wzbudza śmiech ale zarówno prowokuje do głębszych przemyśleń na temat życia i tego co w nim tracimy, goniąc za karierą i awansami, która tak naprawdę nie daje szczęścia.

Sandra Huller znakomicie zagrała rolę Ines – zapracowanej młodej dziewczyny, która walczy o upragniony awans kosztem życia prywatnego. Uparcie pozostaje w swej roli profesjonalnej konsultantki i nie potrafi przyznać się do niedoskonałości, oraz nie radzenia sobie w prywatnych relacjach między ludźmi.

Ojciec Ines (w tej roli Peter Simonischek) stara się odzyskać kontakt z córką, o której życiu nic nie wie. Jest on zupełnym przeciwieństwem córki – uwielbia prowokować i robić z siebie błazna. Postanawia ożywić jej bezbarwne życie i wymyśla postać Toniego Erdmanna. Ta fikcyjna postać ukazuje nam, że z odrobiną humoru i dystansu do własnej osoby jesteśmy w stanie stawić czoła wszystkiemu w życiu.

„Toni Erdmann” jest opowieścią o samotności oraz próbie ucieczki w pracę. To film o zagubieniu i odnajdywaniu swojego miejsca oraz bliskich, którzy byli do tej pory obcymi. Obydwoje i ojciec i córka to osoby bardzo samotne. Ines zagłusza swoją samotność pracą i dążeniem do kariery, skrępowana pustką współczesności.

Ojciec próbuje zbliżyć się do zestresowanej córki i chcąc przywrócić jej radość życia i poczucie humoru, tworzy fikcyjną postać biznesmena wystawiając się na pośmiewisko. Zderzenie tych skrajności jest źródłem humoru ale też głębszych przemyśleń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *