Kulturalni E+ spotkanie nr 29 – 15.03.2017

Film: Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej (2017)
Reżyser: Maria Sadowska

Gatunek: biograficzny, dramat

Film pokazuje trzy okresy życia Michaliny Wisłockiej: lata 40. – poznanie męża w trójkącie z ich przyjaciółką, lata 50. – praktyka lekarska i prawdziwa miłość, lata 70.- poszukiwanie wydawcy książki. Magdalena Boczarska świetnie zagrała Wisłocką. Pokazała rzetelnie wszystkie etapy jej życia, które były bardzo burzliwe, wymagały dużego wysiłku zarówno emocjonalnego, jak i pokazanie, że jest kobietą silną i zdecydowaną.

Słynna ginekolog, poświęciła lata na przełamanie konserwatywnej obyczajowości i walki z bezduszną cenzurą, chcąc wydać swój przewodnik po świecie seksu i miłości.

Przez długi czas nikt nie chciał wydać tej książki, zarówno ówczesna władza PRL-u, jak i zwierzchnicy kościoła, mieli o niej negatywną opinię. Dla wielu rozmowa na temat seksu była wstydliwa. Wisłocka po licznych rozmowach z pacjentami, postanowiła im pomóc. Poprawiła życie wielu parom, zwalczając niepłodność i popularyzując antykoncepcję.

W “Sztuce kochania” odnajdzie się każdy, bo to propozycja zrozumiała i wiarygodna. Wisłocka uczyła nie tylko praktyki, ale przede wszystkim szacunku do drugiej osoby, liczyło się zaufanie i przyjaźń w związku. Polecam ten film każdemu, kto chce poznać dobre, współczesne, polskie kino.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *